חתכים בעצבים

מהם העצבים?

עצב הוא כמו כבל טלפון, המספק שירות למספר בתים שונים.
ישנה מעטפת חיצונית המגנה על מספר רב של כבלים קטנים (סיבי עצב) המגיעים לכל בית.
הכבלים הפנימיים הם אלו המעבירים את המידה מקצות האצבעות למוח ובחזרה. ההודעות המועברות למוח הן מידע על תחושה, כאב, חום, וההודעות המועברות מהמוח ליד הינן הוראות לשרירים.

מה קורה כאשר עצב נפגע?

ישנם שלושה סוגים של פגיעות עצביות:
1. כאשר העצב נחבל, ומפסיק לעבוד לתקופה קצרה. כל הכבלים הפנימיים (סיבי עצב) נשארים מחוברים. בפגיעה זו לרוב העצב מתאושש באופן מלא. הפגיעה נקראית נוירופרקסיה.
2. כאשר הכבלים הפנימיים (סיבי עצב) נפגעים, אולם המעטפת נשארת שלמה. סיבי העצב צפוים לחזור ולגדול אל תוך המעטפת.
3. כאשר העצב חתוך לחלוטין. כאן גם המעטפת וגם הכבלים הפנימיים חתוכים. פגיעה זו אינה יכולה להתאושש לבד, ויש צורך בהתערבות ניתוחית.
אם נחזור לדוגמת כבלי הטלפון – כאשר הכבלים הפנימיים (סיבי עצב) נפגעים, החלק בסיב הנמצא מעבר לנקודת הפגיעה (מהחתך עד לקצה האצבעות) מת ומשאיר מעטפת ריקה. הסיב הפנימי לפני אזור הפגיעה (מהחתך ועד לעמוד השדרה) נשאר חי. על מנת שהעצב יתאושש, סיבי העצב צריכים לגדול מחדש אל תוך השרוול שנשאר – מה שאפשרי רק במידה והמעטפת לא נפגעה / עברה תיקון. ההחלמה מפגיעה זו פחות צפויה, ותלויה ביכולת של העצבים עצמם להתאושש.
ד"ר גרנות יכול לתקן את המעטפת (השרוול) אך אינו יכול לתקן את סיבי העצב עצמם. אנחנו יודעים בוודאות שלא כל סיבי העצב יתאוששו, ויתכן שאלו שכן יתאוששו יתחברו לבית הלא נכון. המשמעות היא שיכולים לקבל "מספרים שגויים" לאחר התאוששות. המח ינסה להתמודד ולעשות לעצמו סדר במספרים החדשים, אבל לא יוכל לעשות זאת באופן מלא.
המשמעות היא שלאחר כל תיקון עצבי תמיד תהיה שארית של חסר תפקוד ופגיעה בתפקוד. ההתאוששות עצמה משתנה ממקרה למקרה, ותלויה בגיל. ככל שאנחנו מתבגרים כך ההתאוששות פחות טובה.

מהם הסימנים של פגיעה עצבית?

• אובדן או שינוי בתחושה
• אובדן כח שרירים שעלול להוביל לחולשה ביד או שלומיאליות
• כאב. יכול להשתנות בעוצמתו. הרבה פעמים קיימת רגישות מוגברת לקור, לעיתים מגע עדין בעור יכול להוביל לכאבים משמעותיים
• יובש בעור כתוצאה מתבנית הזעה פגועה
• בפגעה ממושכת נראה דלדול שרירים, הדקקות של האצבעות, אובדן כפלי עור מעל מפרקים

מהו הטיפול בפגיעה עצבית?

כאשר יש חתך מעל עצבים, וחשד לפגיעה עצבית, יש צורך בביצוע אקספלורציה – כלומר ניתוח במהלכו ד"ר גרנות בודק האם העצב נפגע כולו/בחלקו. אם אין חתך בעור מרבית הסיכויים שהגישה תהיה המתנה – לראות האם העצב מתאושש לבדו. במהלך הניתוח נדרשת הרחבה של החתך המקורי, על מנת לזהות את קצוות העצב הפגוע.
במידה והעצב חתוך בחלקו / במלואו, במהלך הניתוח ד"ר גרנות יתקן את מעטפת העצב עם תפרים זעירים (תחת הגדלת מיקרוסקופ / משקפי הגדלה מיוחדות). בגמר הניתוח היד לרוב מושמת בסד גבס במנח המוריד מתח מהתיקון.

מה התוצאה הצפויה לאחר תיקון עצבי?

התוצאות של תיקון עצבים תלויות בהרבה מאוד משתנים כפי שפורט קודם לכן. חשוב להבין כי ההתאוששות איטית מאוד (קצב גדילה מחדש של עצב הוא כ- 1מ"מ ליום), ויכולה לקחת חודשים. לאחר מכן תדרש ההתאוששות המוחית שפורטה. התוצאה הסופית יכולה להתברר רק לאחר שנתיים ואף יותר.
ד"ר גרנות יוכל בגמר הניתוח לפרט את הממצאים, ומכאן לשער את התוצאות הצפויות.

ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה

לאחר הניתוח, בכפוף למידת המתח על העצב, ד"ר גרנות יפנה אותך למרפאת ריפוי בעיסוק, שם ניתן יהיה להמיר את סד הגבס לסד פלסטי. תוכנית הטיפול תוכתב על ידי ד"ר גרנות על סמך ממצאי הניתוח.
על פי רוב יש צורך בשימוש בסד למשך 4 שבועות, לאחריו חזרה הדרגתית לפעילות.

לקביעת תור השאר פרטים כאן