ניתוחים

מתי יש צורך בניתוח?

ישנם תחומים רבים בכירורגיה של היד, וכל אחד מהם מתנהג בצורה מעט שונה. ההחלטה בדבר טיפול ניתוחי צריכה להתקבל לאחר הבנה מלאה של הבעיה ממנה סובלים, והידיעה כי הטיפול הניתוחי הוא זה שדרוש לצורך החלמה.

טרם החלטה בדבר ניתוח יש מקום במרבית המקרים למצות טיפול שמרני הכולל טיפולים במסגרת פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק, וכן אפשרות לפעולות פולשניות קטנות כדוגמת הזרקת סטרואידים או הזרקת PRP.

בעת השיחה עם ד"ר גרנות יוצגו מכלול האפשרויות העומדות על הפרק, ורק לאחר החלטה משותפת כי אכן אפשרויות אלו מוצו – יוחלט על ניתוח.

סוגי הרדמה

מרבית הניתוחים בתחום כירורגיה של היד הינם ניתוחים קצרים באופן יחסי, המאפשרים למטופל להתאושש במהירות.

ניתוחים תחת הרדמה מקומית – בניתוחים אלו ההרדמה מבוצעת על ידי ד"ר גרנות רק לאזור אותו מנתחים, יתר הגף וכמובן המטופל עצמו נותרים ערים לחלוטין. היתרון הגדול בניתוחים אלו הוא ההתאוששות המהירה לאחר הניתוח.

ניתוחים תחת הרדמה כללית / טשטוש – בשני סוגי ניתוחים אלו המטופל ישן במהלך הניתוח ואינו חש כאב, כאשר תרופות ההרדמה ניתנות על ידי רופא מרדים מומחה. לאחר הניתוח יש צורך בתקופה בחדר התאוששות עד חזרה לתפקוד מלא.

בניתוח תחת טשטוש כמות חומרי ההרדמה מאפשרת למטופל לישון במהלך הניתוח, אולם אינה גורמת לו להפסיק לנשום, ולכן אין צורך בהנשמה. לעומת זאת בניתוח תחת הרדמה כללית המטופל מורדם ומונשם לאורך הניתוח.

ההחלטה בין סוגי ההרדמה תלויה פעמים רבות באורך הניתוח הצפוי, וכן במספר המקומות בהם יש צורך בחתך.

ניתוחים אמבולטוריים תחת הרדמה מקומית

בניתוחים אלו המטופל מגיע לבית החולים לא בצום, כאשר לקח את מכלול התרופות הרגילות אליהן רגיל.

לאחר קבלתו לבית החולים, ד"ר גרנות יבצע הרדמה מקומית של אזור הניתוח, ולאחר מכן יתבצע שלב ההכנה לניתוח (רחצה של אזור הניתוח באופן סטרילי)

בגמר הניתוח האזור המנותח נחבש, ומכיוון שהמטופל ער – ניתן לפרט מיידית את ממצאי הניתוח ואת התוצאות הצפויות. על פי רוב, מחדר הניתוח יצא המטופל לחדר התאוששות לתקופה קצרה בלבד (כחצי שעה), ולאחריה יוכל ללכת לביתו.

למרות ההתאוששות הקלה והמהירה, עדיין אזור הניתוח נותר מורדם וכמובן חבוש, ולכן ההמלצה היא לבוא עם מלווה שיוכל לקחת את המנותח לביתו.

מה יש להכין לקראת ניתוח בהרדמה מקומית?

על פי רוב, אין צורך בבדיקות דם או בדיקות נוספות. במקרים של מחלה כרונית ידועה, כדוגמת אנמיה או טרומבוציטופניה – יש צורך בבדיקות פרטניות למצב המחלה הבסיסית לפני הניתוח.

ניתוחים תחת הרדמה כללית / טשטוש

ניתוחים אלו מבוצעים תחת הרדמה אותה מבצע המרדים. מכיוון שבעת הרדמה כללית מחלות הרקע עלולות להשפיע על ההרדמה, יש צורך בהכנה מוקדמת.

המטופל יגיע בצום לבית החולים, ולאחר קבלתו יבדק על ידי ד"ר גרנות והמרדים המשתתף בניתוח. הניתוח יבוצע בעת שהמטופל ישן, ועל פי רוב יוסיף ד"ר גרנות חומר הרדמה מקומי לאזור הניתוח על מנת שבעת ההתעוררות תהיה הקלה בכאבים.

לאחר הניתוח המנותח מועבר לחדר התאוששות, שם על פי רוב יהיה כשעה וחצי, ולאחר מכן על פי מידת ההתאוששות, והצפי לכאבים ישוחרר לביתו או ישאר לאשפוז בלילה.

מה יש להכין לקראת ניתוח בהרדמה כללית / טשטוש?

מטופלים בריאים ידרשו על פי רוב לבצע בדיקות דם (ספירה וכימיה), צילום חזה, וכן תרשים א.ק.ג.

במקרה של מחלות כרוניות ידועות תתכן התאמה של ההכנה למחלה הפרטנית.

בכפוף להחלטת המרדים, יתכן ותזומנו לבדיקת מרדים טרם הניתוח, לצורך החלטה בדבר ההכנה המיטבית לניתוח.

מאמרים בתחום

לקביעת תור השאר פרטים כאן